דף הבית

יוסף יקותיאלי ז"ל

עו"ד יוסף יקותיאלי ז"ל, נפטר בגיל 93 וסיפור חייו יכול להוות השראה לספר עב כרס.

יקותיאלי, יליד עיראק, היה מדריך בתנועה הציונית בעיראק וחבר בארגון "שורה", שהייתה המחתרת הציונית בעיראק שצצה אחרי הפרעות שבוצעו ביהודי עיראק. בביתם של הוריו הוסתר הסליק המרכזי של הארגון בבגדד, ועל סיפור חייו וסיפורה של משפחתו נכתב הרומן "בת עיראק", שיצא לאור ב-2007 בהוצאת "גוונים".

יקותיאלי עלה לישראל בשנת 1954, אחרי שמשפחתו כבר הגיעה לארץ וזמן קצר ולפני שחבריו למחתרת בעיראק נתפסו ונגזר עליהם עונש מוות בתלייה.

יקותיאלי בנה את חייו בכוחות עצמו, למד משפטים ועבודה סוציאלית, שירת בפרקליטות הצבאית ועבד בשירות בתי הסוהר כעובד סוציאלי. עם השנים ניהל את משרד האפוטרופוס הכללי, והיה לכונס הרשמי במחוזות חיפה והצפון. הוא ייצג את שר המשפטים בוועדות לבניין ערים של מחוז הצפון, בוועדה של אגם ההיקוות של הכינרת ובוועדה לאדמות חקלאיות, והיה ליו"ר ועדת הערר של מס רכוש עד הגיעו לגיל 80.

בשנות השישים הקים עו"ד יקותיאלי את האגודה לטיפול בחסויים בהדר הכרמל, שבה טופלו מאות חסויים תוך דאגה לכלכלתם ולטיפולים רפואיים. לאורך השנים טיפל עו"ד יקותיאלי בהתנדבות במאות משפחות שכולות טיפל בהתנדבות לאורך עשרות שנים ב כ-800 משפחות שכולות ובכמה טייסים שנפלו בשבי.

בין עיסוקיו הרבים כתב עו"ד יקותיאלי כ-69 ספרי שירה, אותם הוציא לאור בהוצאה עצמית.

"חיפה הייתה הבית שלו בכל רמ"ח איבריו" מספרת בתו מיכל יקותיאלי. "הוא בנה את עצמו בחיפה ונבנה יחד איתה. הוא אהב לטייל ברחבי העיר, בחוף הים, בטבע, בשכונות של העיר וזה נתן לו השראה לספרים שלו. חיפה הפכה אותו להיות מי שהוא היה, איש של נתינה".

© כל הזכויות שמורות לעיריית חיפה צילום : ראובן כהן ,ניר בלזיצקי ,צילום ועריכה ענת סולומון בניית אתרים by
daydream