דף הבית

פרופ' ארנון סופר

ארנון סופר (87) הוא פרופסור אמריטוס ישראלי לגאוגרפיה ולמדעי הסביבה. הוא מרצה וחוקר המחזיק בתפקידים אקדמיים בארגונים אזרחיים וממשלתיים. פרופסור סופר הוא ממקימי אוניברסיטת חיפה וידוע בעיקר בזכות מחקריו אודות מדינת ישראל בנושאי דמוגרפיה, מים וסביבה בהקשרים פוליטיים ואסטרטגיים. סופר ידוע באמירותיו הישירות בנושאים גאופוליטיים.

פרופסור סופר נולד בתל אביב ובאמצע שנות השישים, הגיע לחיפה כמרצה במכון האוניברסיטאי של חיפה, טרם הגעתו לאוניברסיטה. הוא כיהן בסגל האקדמי באוניברסיטת חיפה במגוון תפקידים, בהם ראש החוג לגאוגרפיה, יושב ראש המרכז היהודי-ערבי והמכון לחקר המזרח התיכון, דקאן הפקולטה למדעי החברה, סגן יו"ר המרכז לחקר הביטחון, ראש קתדרת חייקין לגאו-אסטרטגיה. הוא היה שותף בכמה מהתהליכים המדיניים של ישראל ובין היתר חבר במשלחת הצבאית בשיחות אוסלו ובנושאי המים מול סוריה ולבנון.

עבודת הדוקטורט שהגיש ב-1971 עסקה בנושא מיקום תעשיות במפרץ חיפה וזכתה להתייחסות רבה מצידו של אבא חושי, אנשי הטכניון, התקשורת, צה"ל ויתר מערכות הביטחון.

המסמך החשוב ביותר שתרם לחיפה היה בשיתוף עם פרופ' ברוך קיפניס ז"ל הינו "אטלס חיפה והכרמל" 1980. האטלס נתן דחיפה למחקרים על חיפה.

מאז שנת 1964 נתן ייעוץ שוטף ללא שכר למרבית ראשי העיר: לאבא חושי בנושא נטישת התעשייה את חיפה. לאריה גוראל בנושא מיקום שיכונים לאוכלוסייה הערבית ולעמרם מצנע סיור היכרות עם העיר. חלק מפעילויותיו התקיימו בבית אבא חושי שם יזם וניהל את הסדרה על הגיאופוליטיקה של ישראל והצליח להביא לחיפה את מיטב המרצים וביניהם מפקדי חיל האוויר, ראשי המוסד, ראשי השב"כ, רבים מהמטה הכללי, אנשי כלכלה ותכנון , אנשי משפט בכירים.

במקביל לעיסוקיו באקדמיה, פרופסור סופר מצא זמן לפעילות התנדבותית כחבר בוועדה של המועצה לארץ ישראל יפה לבחירת המפעלים היפים והמטופחים בחיפה. חבר שנים רבות בוועדה לתכנון ושימור אתרים בחיפה. חבר בוועדת חקירה לנושא הסיבות להריסת אזור ואדי סאליב בחיפה. ערך הרצאות במועדוני רוטרי במהלך השנים וחבר בהנהלת "קרן הכט".

© כל הזכויות שמורות לעיריית חיפה צילום : ראובן כהן ,ניר בלזיצקי ,צילום ועריכה ענת סולומון בניית אתרים by
daydream